Hastabaşı Monitörleri

SeaMed H8 Hastabaşı Monitör

Hastanelerin servislerinde ya da yoğun bakımlarında kullanılan cihaz, hastanın mevcut durumunu monitör üzerinden takip etmeyi sağlar. EKG, TEMP, HR, SPO2, NIBP ve RESP olmak üzere 6 parametresi vardır. Bunlar dışında isteğe bağlı olarak cihaza farklı parametreler eklenebilir. Bu yaşam destek cihazları hastanın durumuna özel olacak şekilde ayarlanarak olabilecek olumsuz yaşam foksiyonları görüldüğünde kullanıcıyı uayrıp zamanında klinik müdahalenin yapılmasını sağlar. Hastabaşı monitörler ilk defa NASA tarafından uzaya gönderilen astoronotların yaşamsal fonksiyonlarını izlemek amacıyla üretilmiştir. Hastabaşı monitöründe bulunan alarm limitleri hastanın durumuna göre ayarlanarak olası olumsuz yaşam fonksiyonlarında hastayla ile ilgili kullanıcıya sesli ve görsel alarmlar ileterek  zamanında müdahele edilmesini sağlar.

 

Hasta Başı Monitör Çalışma Prensibi

Hasta başı monitörü, kalbin deri yüzeyinde oluşturduğu voltaj değerlerini ölçüp hastanın solunum ve dolaşım sistemindeki girilen parametrelere göre her türlü değişikliği sayısal ve grafiksel olarak gösterir. Elektrotlar hastanın göğsünde bulunan belirli noktalara takılır ve hastanın EKG verisi monitörde gösterilir. Elektrokardiyogram ölçümü, kalp kaslarının kasılma hareketlerinin deri üzerinde oluşturmuş olduğu elektriksel sinyalin, yüzeye yerleştirilen elektrotlar aracılığı ile algılanması prensibine dayanmaktadır. Elektrotların konumuyla kalbin hareketleri hakkında bilgi taşıyan bu sinyal değerinde değişiklik gösterir. Hastanın EKG sinyali disposable ya da 5 veya 3 metal elektrotla EKG kablosu aracılığıyla elde edilir. Ayrıca cihazın içinde yer alan kompresör, NIBP ucuna takılan normal tansiyon aletiyle yapılan işlemleri gerçekleştirmektedir. NIBP ucu sayesinde hastanın nabzı, tansiyonu, solunum düzeyi , kanındaki oksijen satürasyonu ekrana yansır. Hastabaşı monitöründe Sistolik, Diastolik ve Map değerleri olarak bu ölçüm sonuçları izlenebilir. SPO2 oksijen saturasyonu ise pulse oksimetri yöntemi ile ölçülmektedir. Pulse oksimetre yöntemi, kırmızı ve kırmızı ötesi olarak görülen iki ayrı dalga boyunda bir absorbsiyon katsayısı ölçümüdür.

Hasta Başı Monitör Nerede Kullanılır

Hastabaşı Monitör Yoğun bakımlar ve operasyon odaları başta olmak üzere, rehabilitasyon merkezlerinde, doğum merkezlerinde ve atletik yükleme testlerinde yoğun olarak kullanılır.

 

Hasta Başı Monitör Temel Komponentler

  • Monitör
  • Tutma sehpası
  • EtCO2 sensörleri

SeaMed H8 Hastabaşı Monitör Kullanım Uyarıları

Fişin topraklanmış prize takıldığından emin olunmalı.

Elektrotlar hastanın göğsünde doğru noktalara bağlanmalı ve yapışkan uçlar sağlam olmalı.

İstenilen parametreler doğru girilmeli.

Cihaz sürekli göz önünde değilse merkezi sisteme bağlı olduğundan emin olunmalı.

Ses ve görsel  alarm sisteminin doğru çalıştığından emin olunmalı.

Monitörün akım kaçağı mutlaka kontrol edilmeli.

Hasta başı monitörleri direkt olarak hastaya bağlandığından hasta giriş izolasyon devresine sahiptir. İzole edilmiş hasta bağlantısı, sadece hasta temas noktalarından daha düşük düzeylere doğru akan sızıntı akımını sınırlandırmakla kalmaz, hastanın bağlandığı diğer cihazlardan hasta bağlantı noktasına doğru akan akım miktarını yönetir. Yalıtım devreleri hastayı cihazdan gelebilecek tehlikeli elektrik akımlarına karşı korur. Elektrotlarla makinenin diğer kısımlarını ve bunlarla da şebekeyi yalıtır. Bunun belli başlı yöntemleri trafo ile yalıtım ve optik düzenler kullanarak yalıtımdır. Koruma devreleri ise cihazı, girişte olabilecek birtakım yüksek gerilimlerden korur. Örneğin; defibrilatör, elektrocerrahikesici gibi cihazlarla, yüksek seviyeli gerilimlerin uygulanabileceği yerlerde kullanılan hastabaşı monitörlerin korumalı olması şarttır.

 

Hasta Başı Monitör Çeşitleri

Merkezi monitör sistemli çeşitleri vardır.

Hasta Başı Monitör Nasıl Kullanılır

Hastabaşı Monitör; Hasta bağlantı aparatları monitörde bulunan yerlere takılır. Hastaya EKG kabloları, tansiyon aleti manşonu ve pulse oksimetre probu takılır. Hasta başı Monitörünün güç kablosu topraklı prize takılır. Hasta başı Monitörünün açma/kapama tuşu ile açılır. Belirtilen tüm parametreler monitörden izlenir.

Dezenfeksiyon ve mekanik temizlik yapılması önemlidir. Hasta başı Monitörü ve bütün aparatları kullanıma hazır halde bırakılır. Cihazın sağ panelinde bulunan EKG, SpO2, NIBP ve Sıcaklık girişlerine uygun soketleri yerleştiriniz. EKG kablosu ucundaki elektrotları hastaya bağlayınız ve cihaz ekranı üzerinden derivasyonları izleyiniz.NIBP kafını hastanın koluna bağlayınız ve manuel veya otomatik modda NIBP ölçümünü gerçekleştiriniz.SpO2 probunun hastanın el veya ayak parmağına bağlayarak hastanın oksijen satürasyonu ve nabız değerlerini izleyebilirsiniz.Cihazın ön panelinde bulunan dondurma tuşunu kullanarak istediğiniz parametrelerin o an ki değerlerini dondurabilirsiniz.

 

Hasta Başı Monitör Aksesuarları

EKG Kabloları
Isı Probları
SpO2 ölçümü için Ara Kablo ve Probları
Tansiyon ölçümü için Ara Hortumu ve Manşonları